Zespól SzkóĆ OgólnoksztaĆcÄ cych nr 1 w Tarnowie

Te filmy znamy
Szkolny Dyskusyjny Klub Filmowy
"ZĆodziejka ksiÄ ĆŒek"
"Niebieski""
â
FILM
ZĆodziejka ksiÄ ĆŒek (2013)
reĆŒyseria: Brian Percival
1 paĆșdziernika w ramach projekcji Szkolnego Dyskusyjnego Klubu Filmowego obejrzeliĆmy film pt. „ZĆodziejka ksiÄ ĆŒek” w reĆŒyserii Briana Percival’a, na podstawie utworu Markusa Zusaka pod tym samym tytuĆem.
Film opowiada historiÄ Liesel Meminger – dziewczyny, której lata mĆodoĆci przypadajÄ na czasy totalitarnej wĆadzy nazistów w Niemczech. Wydarzenia te odciskajÄ ogromne piÄtno na ĆŒyciu bohaterki. Jej mama, ze przyczyn politycznych, zmuszona jest do opuszczenia Niemiec, dlatego gĆówna Liesel trafia do rodziny zastÄpczej.
Akcja toczy siÄ w przeciÄtnym niemieckim mieĆcie, ale Liesel jest Ćwiadkiem bezwzglÄdnoĆci nazistowskiej ideologii, która za szczególny cel stawiaĆa sobie indoktrynacjÄ mĆodych ludzi. Na jej oczach rozgrywa siÄ równieĆŒ dramat przeĆladowanych Ć»ydów oraz zwykĆych mieszkaĆców uwikĆanych w wojnÄ. jedynÄ rzeczÄ , która jÄ pochĆania i pozwala zapomnieÄ o przytĆaczajÄ cej rzeczywistoĆci, sÄ ksiÄ ĆŒki zdobywane na róĆŒne sposoby, bo przecieĆŒ te o wartoĆciach humanistycznych sÄ zakazane lub palone.
Narratorem filmu jest upersonifikowana ĆmierÄ, co uĆwiadamia nam staĆÄ jej obecnoĆÄ w ĆŒyciu czĆowieka oraz podkreĆla nietrwaĆoĆÄ ludzkiego bytu. Nieraz we wstrzÄ sajÄ cy sposób ukazuje bolesne rozstania i zmiany, z którymi czĆowiekowi jest siÄ ciÄĆŒko pogodziÄ. Od pierwszych minut trwania filmu wyczuwa siÄ atmosferÄ strachu. Jego bohaterowie wielokrotnie muszÄ siÄ z tym uczuciem mierzyÄ. Przez to ukrywajÄ swoje prawdziwe przekonania dotyczÄ ce nazizmu, udajÄ c, ĆŒe go w peĆni popierajÄ . Gdy jednak stajÄ w obliczu trudnych dylematów, udaje im siÄ podejmowaÄ wĆaĆciwe wybory. Film traktuje takĆŒe o wartoĆci wiedzy i ksiÄ ĆŒek. DziÄki niemu moĆŒemy zrozumieÄ, jak bardzo cenzura ogranicza horyzonty czĆowieka, a brak dostÄpu do wiedzy powoduje, ĆŒe czĆowiek staje siÄ podatny na manipulacjÄ.
Film pt. „ZĆodziejka ksiÄ ĆŒek” chwyta za serce, ukazujÄ c dylematy, z którymi muszÄ poradziÄ sobie doroĆli, ale i mĆodzi bohaterowie, a takĆŒe koszmar wojny przynoszÄ cej jedynie cierpienie.
Co zrobiĆbym, jeĆŒeli coĆ takiego by mi siÄ przydarzyĆo? Jak zachowaĆbym siÄ w takiej sytuacji? Co mogĆoby siÄ we mnie zmieniÄ? Jakiego wyboru bym dokonaĆ? JakÄ przyjÄ Ćbym postawÄ? Do poszukiwania odpowiedzi na te pytania skĆania film Briana Percival’a.
Dlatego serdecznie wszystkim polecam jego obejrzenie.
Filip WaliĆko 2D
Niebieski (1993)
reĆŒyseria: Krzysztof KieĆlowski
Kolejne spotkanie Klubu Filmowego zmusiĆo nas do gĆÄbszych refleksji. To wĆaĆnie na nim, 5 listopada, obejrzeliĆmy film, po który, wydaje mi siÄ, nie siÄgnÄlibyĆmy szukajÄ c Ćatwej rozrywki.
„Niebieski” rozpoczyna perfekcyjnie obmyĆlony tryptyk (cykl trzech filmów) Krzysztofa KieĆlowskiego. Znaczenia tego koloru moĆŒna dopatrywaÄ siÄ w róĆŒnych ĆșródĆach- od flagi francuskiej, przez symbolikÄ nadziei, wolnoĆci, strachu, po oczyszczajÄ cÄ moc wody, która czÄsto pojawiaĆa siÄ na ekranie.
GĆówna bohaterka- Julie- znalazĆa siÄ w zupeĆnie nowej, przytĆaczajÄ cej rzeczywistoĆci. Wyrwana z idealnego ĆŒycia ĆŒony znanego kompozytora, musiaĆa zmierzyÄ siÄ ze stratÄ mÄĆŒa i maĆej córeczki. Julie, jako jedyna, ocalaĆa z wypadku samochodowego. Jak siÄ okazuje, motyw danse macabre jest wciÄ ĆŒ aktualny, a ĆmierÄ moĆŒe spotkaÄ kaĆŒdego - nawet znanych i utalentowanych ludzi, wiodÄ cych szczÄĆliwe ĆŒycie.
Julie za wszelkÄ cenÄ chciaĆa uciec od przeszĆoĆci i rozpoczÄ Ä nowe ĆŒycie z „czysta kartÄ ”. Poprzez obojÄtnoĆÄ, zniszczenie nut i wspomnieĆ, wyprowadzkÄ z domu i z miasta, romans z przyjacielem mÄĆŒa - szuka wolnoĆci. Odkrywa jednak fakty, z których wynika, ĆŒe moĆŒe jednak nie znaĆa do koĆca swego mÄĆŒa, ĆŒyjÄ c w pewnej iluzji. Wydaje siÄ, ĆŒe z jej postÄpowania emanuje takĆŒe silna potrzeba miĆoĆci, którÄ wreszcie odnajduje przy Olivierze.
WaĆŒnÄ rolÄ w filmie peĆni warstwa dĆșwiÄkowa. To ona, bardziej niĆŒ sĆowa, potrafi oddaÄ uczuciowy baĆagan w ĆŒyciu bohaterki. Sam film zamyka wykonanie „Hymnu do miĆoĆci”.
DzieĆa KieĆlowskiego bardzo lubiÄ, to filmy, do których wraca siÄ nawet po latach. WciÄ gajÄ do swojego Ćwiata i nie wypuszczajÄ nawet po ich zakoĆczeniu. Cieszy fakt, ĆŒe jest to kolejny polski reĆŒyser, który oczarowaĆ widza. OglÄ dajÄ cy poddany jest wielu emocjonalnym doznaniom, do ostatnich minut trzymany w napiÄciu. Film ten, choÄ nieĆatwy, mogÄ poleciÄ kaĆŒdemu. SÄ dzÄ, ĆŒe za kaĆŒdym razem spoglÄ da siÄ na niego inaczej- w zaleĆŒnoĆci od naszego etapu ĆŒycia. DzieĆa z rozbudowanÄ pĆaszczyznÄ psychologicznÄ , które skĆaniajÄ czytelnika do gĆÄbszych refleksji sÄ bardzo wartoĆciowe.
â
Karolina Iwaniec, 3e
FILM
Film


EVEREST (2015)
reĆŒyseria: Baltasar Kormákur
W ostatni przedferyjny poniedziaĆek, 5 lutego, razem z czĆonkami Klubu
wybraliĆmy siÄ w niezwykĆÄ podróĆŒ. W drodze na ,,Everest'' Baltasara Kormákura
naszymi przewodnikami okazali siÄ wspinacze kilku miÄdzynarodowych
zespoĆów, którzy w 1996 roku podjÄli wyzwanie postawione przez morderczÄ
naturÄ - górÄ i ĆŒywioĆy.
Od indyjskiego lotniska po lodowe samotnie na wysokoĆciach, gdzie kaĆŒdy
wdech przypomina toniÄcie, a najdrobniejszy krok to istna tortura, na przestrzeni
wielu tygodni mogliĆmy podglÄ daÄ Roba Halla i jego towarzyszy w starciu z siĆami przyrody.
Razem z nimi przeĆŒywaliĆmy przeraĆŒenie, poraĆŒki, grozÄ oraz bezsilnoĆÄ,
ale dane nam byĆo równieĆŒ dzieliÄ ich chwile niezapomnianej radoĆci,
wzruszenia, czy nawet... potaĆczyÄ siedem tysiÄcy metrów nad poziomem
morza.
PiÄkny film - inspirowany prawdziwymi wydarzeniami, w którym muzyczna
oprawa stanowiĆa cudowne tĆo dopeĆniajÄ ce zapierajÄ ce dech w piersiach
zdjÄcia oraz dodatkowo potÄgujÄ ce emocje, jakimi zalaĆ nas obraz walki
czĆowieka z ogromem bezwzglÄdnej natury. Historia - próbujÄ ca otworzyÄ
drzwi do zrozumienia wspinaczy decydujÄ cych siÄ na ryzyko, zostawiajÄ cych
wĆasne rodziny w pogoni za marzeniem tak bezsensownym w oczach wielu ludzi. Lekcja - o wyborach i ich konsekwencjach, odpowiadajÄ ca teĆŒ na pytanie, czy nawet w obliczu Ćmierci moĆŒna pozostaÄ czĆowiekiem.
Jednak czy powinno siÄ tak ryzykowaÄ? Co powinno byÄ dla czĆowieka priorytetem? Czy byĆo warto przedkĆadaÄ wĆasne marzenia nad dobro bliskich? DzieĆo islandzkiego reĆŒysera skĆania do wielu refleksji, dlatego gorÄ co zachÄcam, aby pozwoliÄ mu zabraÄ siÄ w wyprawÄ oraz daÄ sobie szansÄ dotknÄ Ä niedostÄpnego czaru zdradliwej nepalskiej krainy lodu i wiatru. Zaproszenie, czy moĆŒe wyzwanie, kierujÄ szczególnie do tych, którzy nie mogÄ pojÄ Ä tego, czym kieruje siÄ himalaista wybierajÄ cy drogÄ na niemal pewnÄ ĆmierÄ.
â
Maciek Maciuszek 2da
