Szkolny Dyskusyjny Klub Filmowy

Noc filmowa w IV Liceum 

 

9.02.2018 godz. 21:00-07:00

Podczas pierwszej nocy filmowej obejrzeliśmy 6 filmów:

Skrzypek na dachu(1971)

reżyseria: Norman Jewison

I nie było już nikogo (2015)

reżyseria: Craig Viveiros 

Pożegnanie z Afryką (1985)

reżyseria: Sydney Pollack

 

Seksmisja

reżyseria: Juliusz Machulski

Naga broń (1988)

reżyseria: David Zucker 

Misery (1990)

reżyseria: Rob Reiner 

W

FILM

rażenia uczestników I Nocy Filmowej w IV LO

Super okazja do oglądnięcia klasyków, a także bardzo dobrych filmów. Umożliwia wymienianie się wrażeniami z innymi. Przyjemna atmosfera i bardzo mi się podobało zwrócenie uwagi na motywy, które można wykorzystać na maturze. Odebrałem też wrażenie, że bardziej świadomie oglądałem filmy, niż bym to robił w domu na kanapie.

Mikołaj Legieć 2da

  Zdecydowanie było to coś nowego (przynajmniej dla mnie, nigdy nie spędziłam całej nocy w szkole), a i sposób oglądania filmów był po prostu inny. Była świetna atmosfera, trochę jak w kinie kiedy wszyscy podekscytowani czekają i wybierają film, a i dyskusje po filmach (chyba, że duża część osób spała) były ciekawe, z racji tego że ,oglądając filmy tak późno w nocy, zwykle widzi się niektóre kwestie w nieco innym świetle. Poza tym można się było dowiedzieć paru interesujących faktów o innych, jak na przykład preferencje gatunkowe, czy to, że ktoś nie lubi horrorów i przeraża go ten chłopiec z "I nie było już nikogo".

 Wiktoria Pogonowska  2da

 

Noc filmowa była dla mnie ciekawa i interesująca. Najbardziej podobał mi się film pt. ,, I nie było już nikogo" na podstawie książki Agaty Christie. Trzymał w napięciu i dzięki temu był zajmujący, nieprzewidywalny. Kolejny film, który oglądaliśmy, to ,,Seksmisja". Było tam wiele zabawnych sytuacji, które rozśmieszyły mnie do łez. Reżyser w bardzo intrygujący sposób przedstawił przyszłość. Podobne odczucia miałam podczas oglądania ,,Skrzypka na dachu". To kasowa ekranizacja, która stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych na świecie! To interesujący musical opowiadający o historii  i tradycji Żydów. 

Justyna Curyło 1g

 

9 lutego około godziny 21 rozpoczęło się jedno z ciekawszych doświadczeń, związanych z budynkiem przy ulicy Norwida 22 - noc filmowa. Pomysłodawczynie tego znakomitego spotkania (p. Anna Chabińska-Węgrecka, p. Małgorzata Porosły i p. Aneta Brożek) wybrały 6 filmów, które zostały podzielone  na 3 kategorie: kryminał, komedia i "coś ambitniejszego/klasyka". 

 Pierwszym wyborem moim oraz moich znajomych był ,, Skrzypek na dachu". Film ten urzekł mnie szczególnie urokliwymi piosenkami i sposobem ukazania najważniejszych wydarzeń w życiu społeczności żydowskiej. Na wyróżnienie zasługuje tutaj przepiękna scena wesela najstarszej z córek. Niestety, choć nie sądzę, aby wskazane było wycinanie jakichkolwiek wątków, film ten znużył mnie pod koniec, na co wpływ zapewne miała też coraz późniejsza pora.

 Kolejnym filmem była ,,Seksmisja". Nie mogę napisać zbyt wiele o moich wrażeniach, gdyż poświęciłem ten seans na rzecz drzemki... Na swoje usprawiedliwienie dodam, że już wcześniej zdarzyło mi się obejrzeć dzieło Machulskiego.

 Ostatnią propozycją był miniserial BBC, pod tytułem ,,I nie było już nikogo". Zwrócił moją uwagę, ponieważ jest oparty na świetnej powieści Agaty Christie, która bardzo przypadła mi do gustu. Nie zawiodłem się, jest to znakomicie nakręcona produkcja, trzymająca w napięciu i niesamowicie wciągająca. Ogromną zaletą jest gra aktorów, która w końcowej fazie serialu tworzy atmosferę obłędu, zagrożenia i niepokoju. Jedynym (niedużym) mankamentem jest zakończenie, gdyż przebieg kolejnych morderstw nie jest opisany równie szczegółowo, co w książce.

Podsumowując, jest to jeden z przyjemniejszych początków ferii, jakich zdarzyło mi się doświadczyć. Ciekawy repertuar, bardzo dobra organizacja i dziwnie przyjemny fakt zarwania nocy w imię wyżej wymienionych filmów sprawiają, że czekam z niecierpliwością na podobne inicjatywy w niedalekiej przyszłości.

Michał Lach 2da

 

Jako że na co dzień trudno mi znaleźć czas na dobre kino, taka skumulowana dawka fantastycznych produkcji to niesamowicie przyjemne doświadczenie, szczególnie w przytulnej atmosferze pełnej śmiechu, innych filmożerców, przemyśleń i pizzy. Jestem wdzięczny organizatorom o niegasnącej pasji  za tę inicjatywę, mam też szczerą nadzieję, że takie nocne seanse staną się regularnie kultywowaną tradycją w naszej szkole.

Maciek Maciuszek 2da

 

Idealnie dobre filmy, wygodne materace, miłe towarzystwo, pachnący popcorn i ciepła herbata - sprawiły, że była to niezapomniana noc filmowa! Z niecierpliwością czekam na kolejną!

Patrycja Niedojadło 1g

 

 Noc filmowa to świetny pomysł na spędzenie czasu z przyjaciółmi i obejrzenie ciekawych filmów.              Z chęcią wezmę udział w następnej!

 

Wiktoria Głowacz 1g

 

 Noc filmowa bardzo mi się podobała. Pierwszy raz brałam udział w takim spotkaniu i nie żałuję. Filmy były naprawdę interesujące i myślę, że w przyszłości pomogą mi w pisaniu rozprawek.

 

Karolina Grajdura 1g